Modlitwa wiernych na ślub

PUBLISHED 17 Wrz 2011 AUTHOR CATEGORY
HITS Czytany 21216 razy

Jak przygotować modlitwę wiernych?

Myśląc o przygotowaniu liturgii z udzieleniem sakramentu małżeństwa, warto pomyśleć nie tylko o doborze czytań, ale i o modlitwie wiernych. Oczywiście w „obrzędzie sakramentu małżeństwa” znajduje się pięć przykładowych modlitw powszechnych, ale można spróbować napisać ją samemu, mówię tu o narzeczonych, czy poprosić kogoś z rodziny. Taka modlitwa będzie bardziej osobista i będzie zawierać prośby o określone łaski dla konkretnych osób.

Standardowa modlitwa powszechna, czyli taka używana na co dzień, zawiera cztery grupy wezwań. Są to:

I. Wezwania w intencjach Kościoła

II. Wezwania za władzę państwową i o zbawienie całego świat

III. Wezwania za ludzi znajdujących się w trudnościach życiowych

IV. Wezwania w intencjach wspólnoty lokalnej

Z każdej grupy musi zostać napisane przynajmniej jedno wezwanie i całość powinna zawierać ich minimum pięć.

Podczas Mszy ślubnej w centrum uwagi zgromadzonej wspólnoty stają narzeczeni, dlatego kolejność wezwań wygląda inaczej:

IV. Już na samym początku modlimy się za nowych małżonków. Warto zapytać się młodych, jeśli to nie oni przygotowują tekst, o jaką łaskę prosić dla nich, czego najbardziej pragną i potrzebują. Tych wezwań i próśb może być więcej niż jedno.

Kolejne wezwania również w tej grupie mogą odnosić się do zgromadzanych małżonków, narzeczonych, wychowawców.

III. Czyli modlitwa za osoby w trudnościach życiowych. Modlimy się np. za małżeństwa mające problemy, nie mogące mieć dzieci, ale również za zmarłych z rodzin pana i pani młodej.

II. Warto w tym miejscu prosić np. za rządzących, aby kierowali się dobrem rodziny, aby życie ludzkie było szanowane, o dobre przygotowanie do małżeństwa dla narzeczonych, za zwaśnione narody. Możliwości jest naprawdę sporo, ważne, żeby nie były one zbyt wydumane i odpowiadały obecnej sytuacji.

(można również zamienić II z III grupą)

I. Jako ostanie wezwanie następuje modlitwa za Kościół, chrześcijan o potrzebne łaski.

 

Cała więc modlitwa tego dnia jest wypełniona błaganiem Boga o miłość, jedność i pokój, aby zagościły one w nowopowstałej rodzinie, w już istniejących małżeństwach i w całym Kościele.

Osobiście zachęcam, aby narzeczeni i ich rodziny, przyjaciele włączali się w przygotowanie Mszy Świętej ślubnej, ponieważ sprawi to, że nie będzie ona tylko tym, co poprzedza dobrą zabawę weselną, ale umożliwi dostrzeżenie bogactwa treści obecnego w czasie Eucharystii.

W razie konkretnych pytań z chęcią odpowiem!

Więcej o tworzeniu modlitwy wiernych można znaleźć na tej stronie.

RATE THIS ITEM
(5 głosów)
Paulina Zapasek

ur. 1989 w Zielonej Górze. Licencjat fizjoterapii, choć jej prawdziwą pasją jest historia sztuki, którą studiuje na UAM Poznań, a obecnie na Erasmusie w Perugii. Od sześciu lat zaangażowana w Ruch Światło-Życie, posługuje w Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej.

W wolnej chwili: zwiedza i poznaje nowe miejsca, czyta książki – najchętniej fantasy, ogląda filmy – co widać po ilości pisanych recenzji albo gra w planszówki. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.