Sztuka porozumiewania się

PUBLISHED 08 Paź 2012 AUTHOR CATEGORY
Niektóre osoby otrzymały dar jasnego mówienia i uważnego słuchania, a do tego rozumienia innych ludzi, co sprawia, że komunikacja nie jest dla nich problemem. Jednak są to wyjątki albo są to osoby, które nie tyle otrzymały te dary, ale wypracowały w sobie pewne umiejętności. Prawda jest taka, że porozumiewanie się jest sztuką, która przypomina coś pomiędzy wyuczonym rzemiosłem a ekspresją genialnego wirtuoza. I nie jest to bynajmniej wiedza, która miałaby nam dać możliwość manipulacji innymi, ale podstawa, która pomaga nam naprawdę zacząć rozumieć się i dialogować.

Książka H. Normana Wrighta "Sztuka porozumiewania się..." ma niezwykle istotny podtytuł: "...czyli: jak zrozumieć siebie, aby zrozumieć współmałżonka". Autor przypomina, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć małżonka i znaleźć klucz do dobrej komunikacji, jeśli nie rozumiemy siebie, bo w komunikacji uczestniczą zawsze te dwie osoby. Dlatego też uwagę swoją poświęca na przykład monologowi wewnętrznemu, jak toczy się w nas samych, a który jest punktem wyjścia do dialogu z małżonkiem czy naszym emocjom. Dostajemy więc jasne przesłanie, że zanim zechcemy zmieniać coś między nami, musimy przyjrzeć się temu, co w nas samych może być barierą. Musimy zrozumieć, jak my odbieramy świat, by przekonać się, na ile percepcja naszej najbliżej osoby jest różna lub podobna do naszej. Oprócz bardzo klasycznych i ważnych kwestii takich jak bariery w komunikacji, umiejętność słuchania (a nie tylko słyszenia) oraz mowa niewerbalna, Wright pisze także o miejscu rodziców i teściów w życiu małżonków (w kwestii porozumiewania się) czy o gniewie i złości, jakie mogą pojawiać się w relacji dwojga.

Muszę przyznać, że niekiedy umieszczane w książkach zadania i pytania skierowane do czytelników bywają dla mnie czymś zbędnym i zupełnie nieciekawym (bo książka to nie zeszyt ćwiczeń - mówiąc z przymrużeniem oka), jednak tym razem widzę rzeczywiście dobrą teorię przeplecioną zachętą do praktyki. Ponadto książka ułożona jest przejrzyście: w rozdziały i podrozdziały, wszystkie ważne informacje są wypunktowane i wyeksponowane. Nie tylko naprawdę dobrze się ją czyta, ale także może służyć jako swoisty podręcznik, do którego będzie można wracać.

To książka, którą naprawdę polecam!  

H. Norman Wright, Sztuka porozumiewania się, czyli: jak zrozumieć siebie, aby zrozumieć współmałżonka, wyd. Vocatio, Warszawa 2005. 
RATE THIS ITEM
(4 głosów)
Katarzyna Marcinkowska

redaktor naczelna portalu przepisnamilosc.pl, absolwentka filozofii UJ. Szczęśliwa żona Mariusza i mama Ireneusza. Zajmuje się teologią ciała, nowym feminizmem i zagadnieniami dialogu i spotkania na różnych płaszczyznach. Autorka projektu dla kobiet Serce Kobiety (www.sercekobiety.pl) oraz książki "NPR jest O.K.!". Autorka wielu artykułów. Nauczycielka naturalnych metod rozpoznawania płodności wg dra J. Roetzera. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na tematy dotyczące miłości, seksualności i relacji damsko-męskich, kursy przedmałżeńskie "Przepis na Miłość" oraz warsztaty i rekolekcje dla kobiet. Zakochana w urokliwych miasteczkach i kawiarniach, w malarstwie Marca Chagalla i w teatrze Jerzego Grzegorzewskiego, który miała szczęście jeszcze oglądać.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.