Kto szuka, znajduje

PUBLISHED 28 Lut 2012 AUTHOR CATEGORY
HITS Czytany 2555 razy

Co maluchy lubią w książkach najbardziej? Wiadomo – obrazki. To one przemawiają najdobitniej, umożliwiając samodzielne zgłębianie treściksiążki, gdy tymczasem wszelkie opisy wymagają pośrednictwa Umiejących Czytać. Dlatego warto stworzyć swoim pociechom możliwość indywidualnego eksplorowania literatury. Nie pragnę tu bynajmniej namawiać do rezygnacji ze wspólnej lektury, zachęcam jedynie do wyposażenia domowej biblioteczki w tytuły, w których obrazki nie tyle ilustrują treść, ile raczej stanowią odrębną całość – przekazują informacje, oddziałują na wyobraźnię, uczą i inspirują.

 

Do takich pozycji należy seria Szukaj i znajdź Wydawnictwa JEDNOŚĆ. Poszczególne tytuły prezentują różne zagadnienia, niekoniecznie znane najmłodszym z codzienności, ale z pewnością budzące zainteresowanie. Bo któż nie chciałby się dowiedzieć, jak budowano piramidy? Albo poznać mieszkańców lasów tropikalnych i rafy koralowej? Czy też przenieść się do średniowiecznego zamku i na Dziki Zachód? A czy można byłoby wzgardzić podróżą promem i wahadłowcem?

 

Większość małych odkrywców takim pokusom raczej się nie oprze. Tym bardziej, że dzięki licznym obrazkom nowe pojęcia (których tu nie brakuje) przyswoją przy okazji znakomitej zabawy, dostosowując kolejność i zakres informacji do własnych zainteresowań i możliwości. Ponadto niezwykła szczegółowość sprawia, że z pozoru proste zadanie odnalezienia na każdej z ilustracji określonego obiektu, wcale nie jest takie łatwe – stanowi znakomity trening spostrzegawczości! I – co jeszcze cenniejsze – dzięki tej obfitości szczegółów, czytelnik odnosi wrażenia podróżowania w czasie i przestrzeni.

 

Decydując się na obdarowanie swojej pociechy książeczkami Szukaj i znajdź, warto jednak pamiętać, że nie aspirują one do miana podręczników czy encyklopedii. Dlatego lepiej nie dać się zwieść tytułom – poszczególne tomiki prezentują jedynie wybrane zagadnienia z danego obszaru, niekiedy posługując się pewnymi uogólnieniami czy uproszczeniami. Trudno jednakże mieć o to pretensje do autorów – cele, jakie postawili przed swoim dziełem, książeczki realizują w pełnym zakresie: zaciekawiają, inspirują i dostarczają rozrywki.

 

 

Szukaj i znajdź. Historia, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011

Szukaj i znajdź. Mój świat, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011

Szukaj i znajdź. Przyroda, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011

Szukaj i znajdź. Transport, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011

RATE THIS ITEM
(3 głosów)
TAGGED UNDER
Karolina Mucha

ur. 1987, absolwentka historii i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, szczęśliwa małżonka, mama Zosi i Emilki.

Interesuje się historią życia codziennego, zwłaszcza dzieciństwa, literaturą piękną i polską kinematografią. Za najlepszy relaks uważa jazdę na rolkach i żonglowanie (niekoniecznie równocześnie).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.